گزارش کار فیزیولوژی گیاهی فعالیت آنزیم کاتالاز

فروشنده
تاریخ انتشار
۲۲ تیر ۱۳۹۸
تعداد بازدیدها
74706 بازدید
10,000 تومان

گزارش کار فیزیولوژی گیاهی فعالیت آنزیم کاتالاز

مقدمه:

آنزیم کاتالاز آنزیمی است که در گیاهان باعث میشود ترکیباتی مانند آب اکسیژنه و co2 به آب و اکسیژن تجزیه شود. آب اکسیژنه اگر در شرایط عادی قرار گیرد تولید اکسیژن آزاد میکند که مضر است.

آنزیم کاتالاز یکی از آنزیم های مهم در گیاهان است برای پی بردن به میزان فعالیت این آنزیم از میزان اکسیژن آزاد شده استفاده میکنیم.اگر اکسیژن آزاد شده زیاد باشد فعالیت آنزیم بیشتر خواهد بود.

آنزیم کاتالاز به خصوص در گیاهان خانواده گرامینه و غلات و گیاهان علفی مثل چمن وجود دارد.

کاتالاز در پراکسی زوم وجود دارد و آب اکسیژنه ای که درون پراکسی زوم ایجاد می شود را خنثی کرده و تبدیل به مواد غیر سمی مثل آب و اکسیژن می کند. (۲H2O2→۲H2O + O2 ) .آب اکسیژنه یک اکسنده متداول است.

ترکیب بسیار سمی که به هر علتی ممکن است درون سلول ایجاد شود که کاتالاز برای خنثی کردن این ترکیب سمی واکنش بالا را انجام دهد.( به مرور آب اکسیژنه تجزیه و تبدیل به آب و اکسیژن می‌گردد.

این عمل تجزیه در محیط بازی سریعتر و در محیط اسیدی کندتر از محیط خنثی صورت می‌گیرد.

اگر مدت مدیدی آب اکسیژنه را انبار کنند، ممکن است کاملا تجزیه و تبدیل به آب گردد. بر اثر گرد بعضی اجسام عمل تخریب آب اکسیژنه تسریع می‌گردد مانند گرد بی‌اکسید منگنز و گرد فلزات.)

بحث ونتیجه گیری:

علت بالا آمدن کاغذ : طبق فرمول تجزیه پراکسید ( ۲H2O2→۲H2O + O2 )پس از انتقال آنزیم کاتالاز به آب اکسیژنه، آب و اکسیژن آزاد می شود که این اکسیژن تولید شده موجب می شود قرص کاغذی به سطح بشر باز گردد.

آزاد شدن حباب های اکسیژن به علت وجود آنزیم کاتالاز در قرص های آغشته به کاتالاز است که باعث می شود H2O2 به آب و اکسیژن تجزیه شود .(حباب های اکسیژن در زیر کاغذ صافی قرار می گیرند و موجب بالا آمدن کاغذ به سطح می شوند.)

ادامه مطلب

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.