گزارش کار سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری

فروشنده
تاریخ انتشار
۱۹ تیر ۱۳۹۸
تعداد بازدیدها
10440 بازدید
25,000 تومان

تاریخچه سازمان

اهداف سازمانی:

سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و به تبع آن اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به عنوان یکی از ارگان های تابعه وزارت جهاد کشاورزی، دستگاهی است که برنامه ریزی در عرصه های منابع طبیعی را با تعیین پنج وظیفه اساسی یعنی حفظ، احیاء، اصلاح، توسعه و بهره برداری منطبق با اصول و موازین علمی و فنی را بر عهده دارد، حفاظت از عرصه های منابع طبیعی اولین و مهمترین رکن بوده، که سایر وظایف براساس محوریت آن برنامه ریزی و به اجرا در می آید. ضمناً در راستای حفاظت از جنگلها، مراتع و عرصه های طبیعی حوضه های آبخیز استان، عدم کاهش سطح مبنا بوده و توسعه و کیفیت بخشیدن به آن از اصولی است که حرکت ها و برنامه ریزیها باید بر این مبانی و اصول استوار باشد.

.

.

.

تشکیلات اولیه برای مدیریت جنگل‌ها

به طور کلی تا زمان حکومت قاجار منابع طبیعی تجدید شونده کشور به هیچوجه مورد توجه دولت نبود و هیچگونه مدیریتی از نظر بهره‌برداری علمی و فنی صورت نمی‌گرفت و تشکیلاتی برای امور مربوط به جنگل، مرتع، شیلات، و محیط‌زیست وجود نداشت. سال ۱۲۰۲ شمسی که سال تشکیل وزارت فواید عامه در زمان حکومت فتحعلی شاه است را می‌توان سرآغاز توجه دولت به منابع طبیعی دانست. اما شکل‌گیری رسمی ادارات برای مدیریت منابع طبیعی عملاً از سال‌ها بعد آغاز شد.

اولین نامی که از منابع طبیعی در تشکیلات اداری کشور به چشم می‌خورد در نخستین کابینه قانونی پس از اعلام مشروطیت در زمان محمد علی شاه قاجار است که در ۲۹ اسفند ۱۲۸۴ شمسی به مجلس معرفی شد. در این تشکیلات اداره‌ای تحت عنوان «اداره شوسه و راه‌آهن و جنگل‌ها» در وزارت فوائد عامه تشکیل گردید. در کابینه دوم که پس از به توپ بستن مجلس و موافقت مجدد محمدعلی شاه با مشروطه در روز ۲۱ اردیبهشت ۱۲۸۸ تشکیل شد، وزارت «طرق و شوارع و معادن و جنگل‌ها» آغاز به کار کرد.

ادامه مطلب

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.