نصوص شرعی محاربه

نصوص شرعی محاربه
فروشنده
تاریخ انتشار
۶ دی ۱۳۹۷
تعداد بازدیدها
7702 بازدید
4,900 تومان

نصوص شرعی محاربه

دلیل محاربه آیه شریفه ۳۳ سوره مائده است:

«انما جزاء الذین یحاربون الله و رسوله و یسعون فی الارض فسادا ان یقتلوا او یصلبوا او تقطع ایدیهم و ارجلهم من خلاف او ینفوا من الارض ذلک لهم خزی فی الدنیا و لهم فی الاخره عذاب عظیم».

در بیان فقها محاربه به عبارت زیر تعریف شده است:

«شیخ مفید (ره) در مقنعه در این مورد فرموده است:

«اهل الذغاره اذا جردوا السلاح فی دار الاسلام و اخذ الاموال …»

در این تعریف از محاربه، عناصر زیر مندرج است:

  • اهل ذغارع بودن
  • کشیدن سلاح
  • اقدام در دارالاسلام
  • اخذ اموال

شیخ طوسی (ره) «در نهایه» در تعریف محارب چنین فرموده است:

«المحارب هوالذی یجرد السلاح و یکون من اهل الربیه فی مصرکان او غیر مصر فی بلادالشرک کان او فی بلاد الاسلام لیل کان اونهارا…»

محارب کسی است که سلاح می کشد و اهل فساد یا اتهام است خواه در شهر باشد و یا در غیر شهر. خواه در بلاد شرک باشد و یا در دارالاسلام، چه در شب و چه در روز …»

چنانکه ملاحظه می شود شیخ (ره) اهل ریبه یا اهل فساد یا اتهام بودن و تجرید سلاح را از ارکان تعریف دانسته است. ایشان (ره) انگیزه اخذ مال و اقدام در دارالاسلام که در تعریف شیخ مفید وجود داشت لحاظ نکرده و شرط ندانسته است. به علاوه هدف از تجرید سلاح را بیان نفرموده و در مبسوط گفته است.

«قال جمیع الفقهاء ان المراد بها قطاع الطریق و هو من شهر السلاح و اخاف السبیل لقطع الطریق و الذی رواه اصحابنا ان المراد بها کل من شهر السلاح و اخاف الناس فی بر کانوا او بحر و فی البیان او فی الصحراء و رووا ان اللص ایضا محارب و فی بعض روایاتنا ان المراد بها قطاع الطریق کما قال الفقهاء.

شیخ (ره) در این تعریف، قول فقها را ذکر نموده که تماما محاربه را سلاح کشیدن برای قطع طریق و راهزنی و ناامنی راهها دانسته اند، ظاهرا آن را نپذیرفته، بلکه مطابق روایات صرف تشهیر سلاح و اخافه مردم را موجب تحقق محاربه دانسته، و سرقت را نیز مطابق روایات صرف تشهیر سلاح و اخافه مردم را موجب تحقق محاربه دانسته، و سرقت را نیز مطابق روایات از مصادیق محاربه تلقی کرده و معتقد است که فقط پاره ای روایات چنانچه فقها گفته اند، محاربه را قطع طریق گفته اند.

ادامه مطلب

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.