مقاله تاثیر رنگ فضا بر کاربران محیط

مقاله تاثیر رنگ فضا بر کاربران محیط
فروشنده
تاریخ انتشار
۶ دی ۱۳۹۷
تعداد بازدیدها
10937 بازدید
5,500 تومان

مقاله تاثیر رنگ فضا بر کاربران محیط

چکیده

رنگ ها همواره مورد نظر انسان بوده و از آغاز پیدایش شب و روز، تاریکی و روشنایی زندگی بشر تحت تاثیر این دو عامل بوده است. در این تحقیق به بررسی نقش و تاثیر رنگ ها بر روانشناسی محیط کار بر اساس مطالعات تحلیلتوصیفی پرداخته شده است. هر کدام از رنگ های اصلی آبی، سبز، قرمز و زرد و رنگ های فرعی قهوه ای، سیاه و خاکستری با ویژگی های شخصیتی انسان رابطه دارد. بر اساس تاثیر هر یک از رنگ ها بر روحیات انسان، در ساختمان سازی، رنگ و تزئینات بناها، رنگ مناسب پوشش، به انتخاب رنگ ها بپردازند. می وانیم با استفاده از روانشناسی درست رنگ ها و انتخاب رنگ مناسب برای فضای مورد نیاز احساس آرامش و راحتی در حین کار داشته باشیم. استفاده از زنگ های مناسب در محیط کار تاثیر خوبی بر مشتریان و روند کاری کارکنان خواهد داشت! می توان گفت رنگ مهم ترین نقش را در الگوی رفتاری انسان شهر نشین داشته و عنصر اجتماعی و توانمندی است که افزون بر رسالت و وظیفه پیام رسانی و انتقال مفاهیم، جذابیت بصری شهر را بدنبال دارد.

مقدمه

طراحی داخلی مجموعه فن و هنر استفاده از عناصر وابسته و مرتبط از قبیل فرم و رنگ و بافت و… است که سعی در بهینه سازی فضا ها برای رسیدن به کارایی مناسب و زیبا سازی فضا ها دارد.

هدف طراحی داخلی بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت تر شدن زندگی در آن است. رنگ ها تاثیر زیادی در زندگی به جا می گذارند و هر کدام بخاطر ویژگی های شیمیایی و روانشناسانه ای که دارند منبع مهمی از انرژی به شمار می روند. می توان گفت رنگ ها نه تنها در حس روحی و روانی ما موثرند، بلکه بر دریافت حس فیزیکی ما از محیط نیز نقش بسزایی دارند. حتی قالب فیزیکی و معماری فضا را بهلحاظ ظاهری بر هم ریخته و محیط را به گونه ای دیگر به ببیننده القا می کنند.

مقاله تاثیر رنگ فضا

هر رنگ، گذشته از ظاهری که از آن نمایان است، دارای خصوصیات مختلفی بوده و در همین راستا، تاثیرات گوناگونی نیز بر فضای اطراف و لوازم موجوددر آنمی گذارد. انتخاب رنگ در طراحی داخلی رویکرد های مختلفی را در طراحی ایجاد می کند و بیشتر از هر عامل دیگری میتواند به دلنشینی و سر زندگی فضا کمک می کند. لذا این مقاله بر آن است که با استفاده از روش توصیفی تحلیلی و بر اساس مطالعات کتابخانه ای و مشاهدات مستقیم، رنگ های بکار رفته در فضا های داخلی ساختمان های مسکونی را بررسی کرده و تاثیر آن بر استفاده کنندگان این فضا ها بر اساس روانشناسی رنگ ها بررسی شده است

کلیدواژه‌ها:

بافت-رنگ، فرم، طراحی داخلی، فضا های مسکونی.

.

ادامه مطلب

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.