دانلود مقاله ارزیابی تولید ناب با استفاده از رویکرد ترکیبی از تکنیک های ANP و DEMATEL در شرایط فازی

دانلود مقاله ارزیابی تولید ناب با استفاده از رویکرد ترکیبی از تکنیک های ANP و DEMATEL در شرایط فازی
فروشنده
تاریخ انتشار
۱۱ دی ۱۳۹۷
تعداد بازدیدها
7344 بازدید
8,900 تومان

دانلود فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات مدیریت صنعتی سال هشتم شماره ۲۰

دانلود مقاله ارزیابی تولید ناب با استفاده از رویکرد ترکیبی از تکنیک های ANP و DEMATEL در شرایط فازی

چکیده

تا کنون تلاشهای فراوانی در دو حوزه ی مفهومی ، و سنجش و پیاده سازی تولید ناب از سوی محققین دانشگاهی و اجرایی صورت گرفته است. مقاله حاضر با بررسی مطالعات پژوهشی انجام شده در این حوزه ها ، سعی در ارائه ی پیشنهادهایی در دو محور زیر دارد : ۱- آشنایی مخاطبان با مفهوم و تعریف جامع تایی و ۲- ارائه چارچوب ارزیابی مناسبی که مبتنی بر تعریف جامع نابی بوده و قادر به سنجش و اراوه راهکارهایی مفید برای رفع موانع موجود در پیاده سازی مناسب آن باشد. در راستای دستیابی به اهداف ذکر شده ، پس از اطمینان از درک مناسب از مفاهیم نابی ، در مرحله بعد ، مدل های موجود در سنجش نابی سازمان ها را مورد مطالعه قرار داده و پس از بررسی اجمالی نقاط قوت و ضعف آنها  ، به ارائه مدلی که در واقع ترکیبی از رویکردهای ANP و DEMATEL در شرایط فازی می باشد، پرداخته و در نهایت با انجام یک مطالعه تجربی ، نحوه کاربرد آن را نشان داده است.

واژگان کلیدی: تولید ناب، تعریف جامع نابی ، مدلهای سنجش نابی ، فرایند تجزیه تحلیل شبکه ای فازی ، تکنیک DEMATEL فازی

دانلود مقاله ارزیابی تولید ناب با استفاده از رویکرد ترکیبی از تکنیک های

۲ مطالعات مدیریت صنعتی ، سال هشتم، شماره ۲۰

مقدمه

تا به امروز درباره واژه ناب، تعاریف، جملات و نکته های فراوانی شنیده شده

و در کتابها و مقالات فراوانی از آن به عنوان پارادایم مهمی در تولید یاد شده است از این واژه امروزه به طور فراگیری در بسیاری از صنایع اعم از تولیدی و خدماتی و در حوزه های مختلف کسب و کار سخن به میان آمده و برای دستیابی به آنفرهنمودها و دستور العمل های فراوانی ارائه شده است.سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که در این تعاریف و عبارات ،واژه ناب به چه معنایی است ؟

چه ویژگی هایی در این مفهوم باعث ظهور و اعتلای آن شده است؟

پاسخ به این سوال و اندیشیدن درباره ی آن ، ما را به مفهوم عمیق و اصیل نابی هدایت نموده و از بسیاری ار کژ اندیشی ها و بد فهمی ها باز می دارد. به منظور ارائه مطالب در این مقاله دو روند عمده نابی مورد توجه قرار گرفته اند لازم به ذکر است این دو روند بسیار به هم وابسته بوده و در راستای هم حرکت می کنند.

اولی به بعد استنباطی و مفهومی تولید ناب می پردازد و دیگری سیر تکاملی تکنیک های مورد استفاده برای اجرا و  را مورد توجه قرار می دهد.

در واقع می توان گفت که روند دوم( اجرا وسنجش نابی ) متأثر از روند اول ( تعریف مفهوم نابی) است، یعنی به موازات درک بیشتر هدف و فلسفه نابی، نحوه سنجش نابی نیز دچار تحولاتی شده است.

شرح و بیان موضوع

ادبیات تولید ناب در هر دو فضای مفهومی و عملیاتی ، با توسعه ی کافی مواجه نبوده است [۱۰]، مشکلاتی که ریشه در تدریجی بودن شکل گیری مفهوم نابی و وجود تأخیرات در اجرا و سنجش آن در جهان غرب،دارد [۷] محققان علاوه بر وجود مشکلات در درک کامل هدف و فلسفه تفکر ناب با چالش جدیدی دست و پنجه نرم می کنند. چگونگی اجرای صحیح تولید ناب ، چالشی است که باید به آن توجه کردو این مسئله با در نظر گرفتن اجرای فعالیت های نابی در بخشهای دیگر اقتصاد(تولیدی ، خدماتیو بازرگانی و ..) جدی تر می شود. در این راستا محققان، تعاریف عملیاتی

۳…ارزیابی تولید ناب با استفاده از رویکرد ترکیبی

ادامه مطلب

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.